indeks jakości powietrza, grzawa, logo grzawa, aplikacja mobilna, sołectwo grzawa  Sołectwo Grzawa
Gmina Miedźna / Powiat Pszczyński / Województwo Śląskie


  
    Start
  • Sołectwo
  • Sołtys
  • Rada sołecka
  • Galeria
  • Spółka Wodna
  • Meteo
  • Kontakt
  • Dzisiaj


      Sobota
      01 kwietnia 2023r.



      Dzisiaj mamy 90 dzień roku
      do końca roku pozostało: 275 dni
      Kalendarz Świąt Nietypowych




      Wszystkim solenizantom
      składamy
      najlepsze życzenia.


      Liczba odwiedzin:
      od 30.01.2014

      Gości on-line: 1


      Twój adres IP :
      34.239.173.144
  • Wirtualny spacer

  • Nasze sukcesy

    • 2018 - "PIL"

    • 2016 - "Piękna wieś województwa śląskiego"

    • 2016 - "Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo-Łowieckiej"

    • 2015 - III edycja Ogólnopolskiego konkursu
    • 2012 - Konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"

  • Rekreacja i sport

    • Siłownia zewnętrzna
    • Orlik Miedźna
    • Kryta pływalnia w Woli
    • Stacja naprawy rowerów

Sołectwo Grzawa

Grzawa leży w Kotlinie Raciborsko-Oświęcimskiej, w dolinie Wisły. Współrzędne geograficzne centrum wsi wynoszą: 49 stop.58' szerokości geograficznej północnej oraz 19 stop. 3' 30'' długości geograficznej wschodniej. Teren przylegający od wschodu do kościoła ma 262 m n.p.m.n natomiast pola nad brzegiem Wisły położone są o 20 m niżej. Powierzchnia wsi wynosi 625 ha. Mieszka w niej zaledwie 481 osób, w tym 238 kobiet i 243 mężczyzn (stan na rok 2016 - dane 25.10.2015 - UG Miedźna)
Jest to najmniejsze sołectwo w gminie Miedźna. Od strony północnej Grzawa graniczy z Miedźną. Zabudowania obu wsi rozgranicza szosa Pszczyna - Oświęcim. Wschodnim sąsiadem Grzawy jest Góra, zachodnim Rudawki będące przysiółkiem Rudołtowic. Południową granicę wsi wyznacza rzeka Wisła, za którą leży Kaniów, sołectwo wchodzące w skład gminy Bestwina.
Ulice w obębie sołectwa:

- ul. Graniczna - droga gminna wewnętrzna
- ul. Kościelna
- ul. Księża - droga gminna publiczna
- ul. Nad Wisłą - droga gminna publiczna
- ul. Polna - droga gminna wewnętrzna
- ul. Pszczyńska - droga wojewódzka
- ul. Rudawki - droga gminna wewnętrzna
- ul. Wiejska - droga powiatowa
- ul. Zielonkówka - droga gminna wewnętrzna

Teren sołectwa.




Sołectwo Grzawa posiada teren pofałdowany o nierównomiernych spadkach, które są zróżnicowane i wynoszą od 1% do 70%. Występują tu również lokalne kotliny terenowe. Gleby na ogól są nieprzepuszczalne. Są to gleby gliniste, ciężkie, przechodzące miejscami w warstwy gliny piaszczystej. Są to gleby dość jednolite o znacznej zawartości części pylastych i ilastych. Charakterystyczną cechą gleb jest występowanie znacznej ilości rudy żelaza zalegającej warstwą na znacznej głębokości. Na wzgórzach warstwę rudonośną spotkać można już na głęb. 40 cm w miejscach niższych głębokość zalegania tej warstwy dochodzi do 1 m. Na gruntach ornych dominuje klasa IIIa i IIIb, na użytkach zielonych klasa III i IV.
Średni opad roczny wynosi 815 mm /wg stacji opadowej "Rudołtowice"/. Obszar zajmowany przez sołectwo Grzawa jest niemal w całości pokryty siecią drenarską, którą wykonano w latach 1927, 1936, 1958, 1961, 1965 i 1968 /odbudowa rowów na łąkach "Trząskimi/.

Lokalizacja:








Historia Grzawy

źródło: "Nasze strony" Zygmunt Orlik - Bydgoszcz 1996

Wzmiankowaliśmy już, że określenie daty powstania Grzawy jest niemożliwe. Nie zachowały się bowiem żadne dokumenty, jeśli w ogóle takowe istniały, które pozwoliłyby chociażby w przybliżeniu określić ten czas. Historycy, po analizie dostępnego materiału i zabiegach komparatystycznych są zgodni, iż powstała ona w drugiej połowie XIII w., aczkolwiek nie wyklucza się również przełomu XIII i XIV stulecia.
Wspomniany już Viktor Kauder, niemiecki historyk, opracował na zlecenie hitlerowskiego starosty pszczyńskiego krótką historię ziemi pszczyńskiej, którą zatytułował: Geschichte des Plesser Landes. Ukazała się ona w 1941 r. nakładem Landratury. Autor tego kompendium zwraca uwagę, że Grzawa w dawnych czasach zwała się Heymwaldem. W ten sposób chciał podkreślić, że wioska jest efektem niemieckiego osadnictwa. Swoje przekonanie opierał na archiwalnym śladzie historycznym, w którym wzmiankowany jest niejaki Janke, sołtys z Heymwaldu. Kauder wyraża przekonanie, że chodzi tu o Grzawę. Skąpe materiały źródłowe nie pozwalają do końca rozstrzygnąć tej sprawy. Nie można jednak wykluczyć, że ów Heymwald mógł być efemerydą w tutejszej średniowiecznej toponomastyce.

więcej..............


Pochodzą z Grzawy....




Mapy archiwalne:
Mapa Grzawy z roku 1883
Mapa Grzawy z roku 1934


Nazwa oraz herb

Grzawa jest jedyną w Polsce miejscowością o takiej nazwie. Gdyby w przeszłości jej pisownia nie przechodziła różnych przeinaczeń, dziś wioska zwałaby się zapewne Rdzawą. Ongiś było to określenie koloru wody zabarwionej związkami żelaza. Rzawką zwano również trzęsawiska ("bażoły") z rdzawą wodą. Trudną grupę spółgłoskową "rdz" zapisywano dawniej różnie, co doprowadziło do obecnej, mylącej formy,, skojarzonej ze słowem "grzać".

źródło: "Nasze strony" Zygmunt Orlik - Bydgoszcz 1996
więcej....






Pieczęcie Grzawy używane od 1723 roku




Obecnie


Edukacja

Dzieci i młodzież naszego sołectwa uczęszczają do:

Przedszkole w Miedźnej
Zespół Szkół w Miedźnej



Galeria

kościół pw.Meczeństwa św.Jana Chrzciciela w Grzawie     Dom Socjalny w Grzawie     Biblioteka Publiczna w Grzawie     Ośrodek Zdrowia w Grzawie     Srodowiskowy Dom Pomocy Społecznej - Caritas     NZOZ Silesia-Med                   



Pliki:
Statut sołectwa Grzawa
załącznik nr IV do Uchwały Rady Gminy z dn. 10 września 2013

Mapa sołectwa Grzawa





Warto wiedzieć

Sołectwo jako jednostka pomocnicza samorządu podlega organom władzy gminnej. To Rada Gminy - po konsultacjach z mieszkańcami lub na ich prośbę - powołuje w drodze uchwały konkretne sołectwo do życia, wyznacza mu zakres terytorialny (zwykle jedna wieś, rzadko kilka), a także zadania do spełnienia oraz ustala zasady, na jakich będą mu przekazywane środki finansowe z budżetu gminy na realizację zadań własnych.
Działalność sołectwa jako wyodrębnionej jednostki gminy musi być spójna z działalnością gminy; z jednej strony wspomagać gminę w realizacji jej zadań, z drugiej - organizować samopomoc mieszkańców i wspólne prace na rzecz miejsca zamieszkania. Do kompetencji sołectwa należy: rozpatrywanie spraw socjalno-bytowych mieszkańców, podejmowanie inicjatyw kulturalnych, z zakresu opieki zdrowotnej, sportu i rekreacji, wypoczynku, bezpieczeństwa i porządku publicznego, realizowanie inicjatyw społecznych oraz gospodarowanie mieniem gminnym. W skład tego mienia wchodzić może wiele obiektów społecznych, takich jak szkoły, przedszkola, świetlice, boiska sportowe, place zabaw, parki wiejskie, zadrzewienia, drogi gminne, rowy przydrożne, urządzenia wodno-kanalizacyjne i przeciwpożarowe, oświetlenie uliczne, przystanki autobusowe, tablice i słupy ogłoszeniowe itp. Mienie gminne to także określone użytki rolne, wyłączone z produkcji rolnej, o które trzeba dbać, i które można zagospodarować na potrzeby sołectwa np. zorganizować plac zabaw czy boisko dla dzieci.
Każde sołectwo powinno mieć swój własny statut, a w nim zapisane wszystkie zadania. Sołectwo nie ma jednak odrębnej osobowości prawnej. Nie posiada własnego budżetu ani konta, nie może samodzielnie podpisywać umów. Jest wyodrębnioną częścią gminy i działać musi w jej ramach prawnych.

- Zebranie Wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa
- Sołtys wraz z radą sołecką – stanowiąorgan wykonawczy sołectwa
Do wyłącznej własności zebrania wiejskiego należy w szczególności sprawy:
- wybór i odwołanie organów sołectwa;
- podejmowanie uchwał wnioskujących do Rady Gminy organizacji i zakresie działania sołectwa;
- programowanie i planowanie programów rozwoju gospodarczego sołectwa;
- współdziałanie z organami gminy w sprawach rozwoju gospodarczego sołectwa;
- wypowiadanie się oraz opiniowanie i decydowanie o korzystaniu z dotychczasowych praw sołectwa z mienia gminnego;
- występowanie do Rady o przekazanie składników mienia komunalnego do korzystania i zarządzania;
- podejmowanie uchwał dotyczących przyjmowania lub wyzbywania się składników mienia komunalnego wskazanych przez organy gminy;
- podejmowanie działań oraz upoważnienie sołtysa do sprawowania zwykłego zarządu mieniem.

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój Nick:

Twój e-mail:

Twój Komentarz:


Poleć naszą stronę



Wioski w internecie - strony internetowe wiosek - Grzawa
    rozmiar czcionki:    A | A+ | A++|



  • Szukaj



 

                                  




sołectwo; grzawa, gmina, miedźna   2014-2022 © All Rights Reserved  •  Grzawa.eu                                                                                         


ostatnia aktualizacja strony - 12.04.2018


Wysuwany Like Box - www.blog.klocus.pl
facebook