Grzawa i jej mieszkańcy

Wprowadzenie

Grzawa jest jednym z sołectw Gminy Miedźna należącej do powiatu pszczyńskiego. To region o skomplikowanych dziejach, które odbiły się szerokim echem w wielu dziedzinach życia społecznego, politycznego i kulturalno-oświatowego. Historię i teraźniejszość tworzą członkowie danej społeczności, a w karty historii Grzawy wpisanych jest wiele zasłużonych postaci zarówno osób świeckich jak i duchownych, którzy wnieśli duży wkład materialny i duchowy w społeczność lokalną.
Inspiracją do napisania, zredagowania i wydania tej pracy były zapiski P. Marii Miki, która przez 42 lata pełniła funkcję sołtysa, przeprowadziła bardzo dużo rozmów i wywiadów z mieszkańcami Grzawy, a uzyskane informacje skrupulatnie zapisywała, notowała i w ten sposób zgromadziła dużo notatek dotyczących spraw religijnych, społecznych, kulturowych, gospodarczych i rodzin grzawskich,
Prezentowana praca zawiera 11 rozdziałów przybliżających szkic historyczny Grzawy w świetle dokumentów źródłowych, nazewnictwo, legendy, parafię pod wezwaniem męczeństwa Jana Chrzciciela, małe formy architektury sakralnej, kapłanów pochodzących z Grzawy i pełniących posługę duszpasterską w tej miejscowości. Ponadto przybliżona została infrastruktura, szkolnictwo, organizacje społeczne i osoby zasłużone dla regionu.
Układ rozdziałów, ich koncepcja są opracowane w ten sposób, że uzupełniają się wzajemnie i ukazują obraz Grzawy i działalność jej mieszkańców.
Uzupełnieniem niniejszej pracy jest druga część, opracowana przez P. Marię Mika, która ukazuje genealogię rodzin mieszkających w Grzawie na podstawie wspomnianych wywiadów. Ta część pracy (maszynopis) jest w posiadaniu Autorki.
Niniejsza praca ma charakter monograficzny, a w jej przygotowaniu wykorzystano metody przyjęte w pracach naukowych. Główny trzon pracy oparty jest na archiwalnej bazie źródłowej znajdującej się w Państwowym Archiwum w Katowicach, Oddział w Pszczynie, archiwach kościelnych, zakonnych, szkolnych, prasie regionalnej I połowy XX wieku, zapiskach wzmiankowanej Marii Miki oraz opublikowanych już pracach historycznych.
W historiografii brak monograficznego opracowania dotyczącego Grzawy. Wycinkowo traktują ten temat prace m.in. Ludwika Musioła, Zygmunta Orlika, Aleksandra Spyry, Jana Gałaszka, Danuty Kocurek i artykuły zamieszczone w prasie Gminy Miedźna „Gminne Sprawy”.
Pomocne w pisaniu pracy były informacje, relacje i dokumentacja życia społecznego mieszkańców Grzawy przedstawione na stronach internetowych sołectwa i parafii prowadzonych przez P. Zbigniewa Pudełko.
Praca może stanowić istotny przyczynek do dalszych badań z zakresu historii społecznej Gminy Miedźna i regionu pszczyńskiego. Zachęcam osoby zainteresowane tą tematyką do pogłębienia badań w ramach wydania drugiego.
Prezentowany temat może być wykorzystany jako materiał pomocniczy do zajęć historii, języka polskiego, lekcji wychowawczych i regionalizmu. Tym samym może być użyteczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pasjonatów historii lokalnej, pedagogów i osób zainteresowanych ochroną dziedzictwa kulturowego i wartościami tkwiącymi w małej ojczyźnie.


Danuta Kocurek
 
Wysuwany Like Box - www.blog.klocus.pl
facebook