Sołectwo Grzawa | Oficjalna strona sołectwa

Biografia cz.1

Ukazała się pierwsza część „Słownika biograficznego gminy Miedźna”. Danuta Kocurek przedstawiła w nim sylwetki niemal 100 osób duchownych i zakonnych, związanych z gminą Miedźna.

Życiorysy 76 kapłanów, jednego brata zakonnego oraz 18 sióstr zakonnych urodzonych lub pracujących na terenie gminy Miedźna (to osoby nieżyjące lub przebywające już na emeryturze) można znaleźć w wydanym właśnie „Słowniku biograficznym gminy Miedźna”. To pierwsza część opracowania, zatytułowana „W służbie Bogu i ludziom”.

- Słownik powstał po to, by pokazać ludzi tej ziemi, ich ogromny wkład w rozwój życia społecznego, kulturowego i religijnego. Trzeba zwłaszcza młodym ludziom powiedzieć, że kapłan to nie tylko ten, którego widzimy przy ołtarzu. To przede wszystkim osoba, która działa na rzecz społeczności lokalnej, służy chorym i jest zaangażowana w działalność wielu stowarzyszeń. Jak się przeczyta biogram urodzonego w Grzawie ks. Franciszka Moronia, to się zrozumie, jak bardzo ci ludzie zaangażowani byli w działalność społeczną, a w trudnych czasach – w działalność propolską – zauważa dr Danuta Kocurek z Gilowic, autorka publikacji, radna powiatowa oraz pracownik naukowy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Z publikacji można dowiedzieć się m.in., że w 1916 r. przez krótki czas w parafii Miedźna pracował ks. Józef Czempiel, który zmarł w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau, a w 1999 r. został ogłoszony przez papieża błogosławionym.

Danuta Kocurek książkę wydała sama, w finansowaniu pomogło kilka lokalnych firm oraz Rada Sołecka z Gilowic. Słownik był recenzowany przez ks. prof. dr. hab. Józefa Budniaka.

Autorka zapowiada jednocześnie, że rozpoczynają się prace nad II częścią słownika. Znajdą się w nim biogramy osób świeckich – nauczycieli, społeczników, samorządowców, rzemieślników, tych, którzy walczyli w powstaniach, zasłużonych dla gminy Miedźna lub pochodzących z tego terenu, osób nieżyjących lub powyżej 75. roku życia. Chce zachęcić mieszkańców, by zaangażowali się w przygotowanie biogramów takich osób. Ma to być wspólne opracowanie pod jej redakcją, a każdy życiorys będzie przygotowany przez konkretnego autora.

źródło strony: Pszczyńska.pl

- Biografia cz.II

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój Nick:

Twój Komentarz:


Poleć naszą stronęWioski w internecie - strony internetowe wiosek - Grzawa
 
Wysuwany Like Box - www.blog.klocus.pl
facebook